Sarunvalodā pārfrāzētā – skolas soma ikvienam skolēnam jau kopš 2018.gada nodrošina iespēju klātienē vai attālināti izzināt un pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības. No simtgades projekta programma “Latvijas skolas soma” ir kļuvusi par kultūras pašsaprotamu sastāvdaļu un turpina savu ceļu. Mainoties situācijai valstī saistībā ar pandēmiju, kultūras norišu veidotāji spējuši pielāgoties, adaptējot digitālajai videi jau esošās klātienes norises, kā arī piedāvājot arvien plašāku jaunradītu digitālo notikumu klāstu, kas ērti iekļaujams mācību procesā.
Veiksmīgi sasaistot ar mācību un audzināšanas saturu, 4280 Jēkabpils novada skolēnu 2021./2022.mācību gada 1.semestrī piedzīvojuši 80 kultūras pasākumu. 50 no tiem skatīti tiešsaistē. Kopumā visās skolās - 421 reizi. Visiecienītākās jāmin Framest Music mūziķu koncertprogrammas Latvijas valsts svētku, kā arī Ziemas saulgriežu laikā. Tāpat daudzas skolas izmantoja iespēju noskatīties programmas piedāvātās latviešu filmas. Kā vienu no skatītākajām jāmin studijas Mistrus Media filma “Emīlija. Latvijas preses karaliene”. Jaunāko klašu skolēni labprāt skatījās dažādas animācijas filmiņas. Apbrīna un aizrautība bija manāma, sekojot līdzi notikumiem rokoperā “Mauglis”, kā arī skatoties Latvijas teātru izrāžu iestudējumus. Jauns un aizraujošs piedzīvojums ar līdzdarbošanos noteikti bija interaktīvā smilšu kino izrāde. Savukārt, interesants atklājums ir Ventspils Digitālā centra Radošo tehnoloģiju tiešsaistes darbnīcas "Digitālā māksla".
Šis laiks mums liek sekot līdzi pārmaiņām un spēt pielāgoties. Pirmā semestra sākumā valstī esošā situācija ļāva apmeklēt kultūras norises klātienē, un Jēkabpils novada skolas to veiksmīgi izmantoja.
“Esam tik priecīgi, ka uzzinājām daudz jauna!.. Šis noteikti ir viens no interesantākajiem muzejiem Latvijā!.. Secinājums viens – redzētais var noderēt dzīvē!.. Piedzīvojām ko unikālu!.. Šī bija interesanta, izglītojoša un darbīga diena!”
- Tās ir tikai dažas no skolēnu atziņām, kas gūtas, apmeklējot programmas “Latvijas skolas soma” piedāvātās klātienes kultūras norises.
- Aknīstes vidusskola septembrī piedalījās orientēšanās spēlē “Latvijas kultūras kanons”.
- Viesītes skolēni apmeklēja Naujenes novadpētniecības muzeja Slutišķu vecticībnieku lauku sētu un Gārsenes pili.
- Brāļu Skrindu Atašienes vidusskolas skolēni ciemojās Siguldas Jaunajā pilī, kā arī izstaigāja grāfa Borha takas Varakļānos.
- Variešu sākumskola un Jēkabpils 3.vidusskola izmantoja iespēju izzināt Krustpils pils vēsturi un iepazīt seno amatnieku darbus Jēkabpils Vēstures muzeja brīvdabas nodaļā Sēļu sēta.
- Biržu pamatskola devās uz netālo Pļavas muzeju Kaldabruņā un Raiņa muzeju Tadenavā, bet Salas vidusskolas klases izzināja Kokneses Likteņdārzu un devās izbraucienā ar kuģīti “Gulbis”, klausoties vēsturisko notikumu stāstījumā.
- Arī Zasas vidusskolas skolēni izmantoja šo iespēju un izbrauca pa likteņupi Daugava, iepazīstot tās kultūrvēsturisko mantojumu, kā arī apmeklēja Jāņa Jaunsudrabiņa muzeju Neretā.
- Ābeļu pamatskola un Salas vidusskola pabija Kokneses biedrības “Baltaine” radošajā mājā.
- Jēkabpils Valsts ģimnāzijas audzēkņu iecienītākais maršruta galamērķis bija Turaidas muzejrezervāts ar piedāvāto orientēšanās spēli “Tūkstošgades stāsts”, tāpat arī Siguldas Jaunā pils, Līgatne, Tērvetes koka pils ekspozīcija un dabas parks, Rīgas Nacionālais mākslas muzejs, Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejs, Bērnu zinātnes centrs Tehnoannas pagrabi, Rīgas Motormuzejs un krāšņais Melngalvju nams.
- Arī Jēkabpils 2.vidusskola klātienē pieredzēja daudz dažādu kultūras atklājumu – mākslas stundu Skrindu dzimtas muzejā Vaboles pagastā, Līgatnes papīrfabrikas un Pļavas muzeja izzinošās programmas, vides izpētes programmu Varakļānos, Āraišu ezerpils arheoloģiskā parka un Cēsu vēstures muzeja apskati.
Paldies programmas veidotājiem par iespēju atklāt un piepildīt emocionālo pasauli, paplašināt redzējumu par kultūras vērtībām Latvijā!