Izmaiņas vecāku līdzfinansējumā no 1.septembra

BJC mazpulka dalībnieku jaunie labie darbiņi
Autors: Lilija Ražinska | 08.01.2021 | Komentāru nav

Prieks šai pandēmijas laikā iepazīties ar sešpadsmit kārtīgi noformētiem, rūpīgi izstrādātiem Jēkabpils BJC mazpulka dalībnieku individuāliem projektiem.

Pirmās zināšanas projektu rakstīšanā un izpildē labi izpratis 8 gadīgais Aleks  Ulmis. Viņa projekta mērķis: No sēklām un stādiņa izaudzēt tomātus podiņos.   Regulāri novērojumu pieraksti papildināti ar fotogrāfijām no tomātu dīgšanas, pirmajiem ziediem, līdz gataviem tomātiem.  Reinim Bogusēvičam ir 11 gadi. Puisis savā  ceturtā individuālajā projekta ar  lielu uzņēmība pieradījis, ka no sēkliņas mūsu mainīgajos laika apstākļos arī bez siltumnīcas var izaudzēt garšīgus paprikas augļus. Kā to darīja Reinis, katrs var saprast apskatot fotogrāfijas viņa projektā!

Avokado vērtīgās īpašības izzināja Līga Makare. Viņa pārliecinājās, ka veikalā nopirktā augļa sēkliņas dīgst un aug. Ir vajadzīga tikai piemērota augsne un zināšanas! To nevar teikt par mandarīna sēklām. Līga domā, ka sēklas nesadīga tāpēc, ka bija bojātas vai arī mandarīns nebija nogatavojies. Līgas māsa Anna Makare centās no citrona sēklām mājas apstākļos izaudzēt citronkoku.  Citroniņš izaudzis jau 15 cm garš.

Lauras Baltmane audzēja un salīdzināja dažādu šķirņu ķirbjus. Vislabāk izauga Tromba‘d šķirne, bet vislielākais auglis izrādījās Splitfere F1 šķirnes ķirbim. Samanta Ragaine pagājušā gadā izaudzēja  iksijas puķu sīpolus. Tie kūdras kastē ieziemoti sagaidīja pavasari. Meitene izaudzētos puķu sīpolus iestādīja un ļoti vēlējās redzēt, kādā krāsā būs ziedi. No trim bumbuļsīpoliem sadīga un labi auga divi. Diemžēl tie istabā neuzziedēja, jo šai puķei vajag vairāk saules un tie vasarā jāstāda dārzā, – tā secina Samanta.

Annija Bogdanova  salīdzināja  istabas tomātu augšanu no sēklām un stādiņa. Prieks par meitenes ļoti rūpīgi veiktajiem novērojumu pierakstiem, darba rezultātiem, secinājumiem.

Kārdinošās podu zemenes izaudzēja Ričards Virsis, Kristīne Medņeva un Beāte Paula Marķīza.  Beāte Paula secina, ka ražīgākā ir zemeņu šķirne Annanasa Elen F1 . Tā mājas apstākļos ražo no jūnija beigām līdz novembrim. Salīdzinājumam meitene audzēja arī zemeņu šķirni Tristan Chery. Īpaši gribas uzsvērt Beātes Paulas regulāros novērojumus salīdzinot abu izvēlēto zemeņu šķirņu audzēšanu. Mazie audzētāji secina, ka zemenes var audzēt arī mājās uz palodzes. Ričards izaudzētos zemeņu stādus  nolicis ziemošanai uz balkona. Kādi būs rezultāti – redzēsim nākamgad.

Adriana Putko, Beāte Paula Marķīza un Ivo Krišjānis pārliecinājās, ka no veikalā pirkto žāvēto  dateļpalmu augļu sēklām mājas apstākļos var izaudzēt dateļpalmas. Ivo centās izaudzēt arī mango koku. Tas no sēkliņas izdīga un  izauga garāks par 10 cm. Paradījās balti kukainīši, kurus apkarojot, iznīka stādiņš.  Adriana Putko izstrādāja arī otru projektu „Garšaugi”, kur mājas apstākļos podiņos no sēklām izaudzēja timiānu un baziliku, bet raudene un rozmarīns neizdīga. Izaudzētos garšaugus viņa izkaltēja un ziemā lieto pie dažādiem ēdieniem.

Katru gadu interesanti strādā  Valters Verečinskis. Šajā gadā viņš salīdzināja gurķu audzēšanu  piramīdā un parastā dobē.  Izrādījās, ka piramīdā gurķu raža bija lielāka. Elizabetei Jevdokimovai prieks par savu izaudzēto meloni siltumnīcā.

 Šogad neierasti notika darbu vērtēšana. Vispirms  komisija: Jānis Utināns, Spodra un Voldis Purviņi iepazinās ar mazpulka dalībnieku izstrādātiem projektiem, kuri katram tika piegādāti mājās. Pēc tam bija iespēja noklausīties  ar interneta starpniecību projektu prezentācijas.  Sekoja pats interesantākais moments: saruna Zoom tiešsaistē! Diemžēl dažiem projektu izstrādātājiem  mājās nav pieejami datori ar interneta pieslēgumu. Šajā gadījumā tika izmantoti telefoni.

Žūrija  nolēma, ka visi projektu izstrādāji ir nopelnījuši  sertifikātus. Piešķirt:  1. vietu - Beātei Paulai Marķīzai,  2. vietu  - Ivo Krišjānim, 3. vietu - Aleks Ulmim.  Jāņa Utināna  simpātijas balva – Samantai  Ragainei.  Spodras un Volda Purviņu simpātiju balvas: Beātei Paulai Marķīzei, Annijai Bogdanovai, Reinim Bogusevičam, Aleks Ulmim, Laurai Baltmanei, Valteram Verečinskim, Elizabetei Jevdokimovai.

Paldies mazpulka dalībnieku vecākiem:   Jūlijai Ulmei,  Indrai Bogusēvičai, Mārim Baltmanim, Ludmilai Raganei, Olitai Bogdanovai, Gatim Virsim, Līgai Marķīzai,  Ritai Sprostiņai, Antrai Brukai, Ligitai Verečinskai par ar  bērnu noslēgto līguma saistību izpildi - par laikā izteiktu pamudinājumu un atgādinājumu bērniem savu projektu realizēšanā.

Vislielāko pateicību žūrija izsaka mazpulka vadītājai Sandrai Āriņai par  pacietīgo un neatlaidīgo individuālo darbu sarežģītos darba apstākļos, par interesanto sarunu Zoom tiešsaistes pieslēgumā!

Foto no mazpulka arhīva:

1.Beātes Paulas Marķīzes izaudzētā dateļpalma

2.Reiņa Boguseviča paprika

2a Reiņa Boguseviča paprika

3.Aleks  Ulmis - tomāti

Spodra Purviņa