Izmaiņas vecāku līdzfinansējumā no 1.septembra

Pie dabas ar tīru sirdsapziņu!
Autors: Krista Āriņa | 07.09.2015 | Komentāru nav

Pie DabastirasirdsapzinaMazpulcēni prot vienlaicīgi gan atpūsties, gan lietderīgi pavadīt vasaras brīvlaiku dažādās izzinošās aktivitātēs.

Šī gada vasaras nometne - „Pie dabas ar tīru sirdsapziņu!”, ko 75%  finansiāli atbalstīja Latvijas vides aizsardzības fonds „Atbildīgs dzīvesveids”, aktivitātē „Vides izglītības nometņu organizēšana skolas vecuma bērniem” un līdzfinansēja Jēkabpils pašvaldība. Tā norisinājās no 2015. gada 24. augusta līdz 28. augustam Jēkabpils Bērnu un jauniešu centrā. Nometnes dalībnieki bija mazpulcēni un jaunie vides draugi.

Dalībnieki nometnes pirmajā dienā dažādās nodarbībās iepazinās, kas ir pļava, kāda ir tās nozīme, kādas ir cilvēka dažādu darbību sekas. Mācību ekskursijā izpētīja biotopu pļavā, kas ir cilvēka apsaimniekota un pļavā pēc kūlas ugunsgrēka, bet savus novērojumus atveidoja maketos „Pļava skudras acīm” un prezentācijās.

Otrās dienas ietvaros bērni un jaunieši veidoja dzīvesaprakstus, zīmēja portretus kokiem. Kā arī apguva zināšanas par meža nozīmi dabā, cilvēka dzīvē, kas rada tam apdraudējumus, akcentējot kūlas dedzināšanas sekas. Noslēgumā dalībnieki uz koka dēlīšiem izpaudās radoši – „Ko koks gribētu pavēstīt man, tev... ?”

 Trešās dienas rīts sākās ar mācību ekskursiju uz Jēkabpils ugunsdzēsēju un glābšanas dienestu, kur visus iepazīstināja, kādas var būt sekas kūlas dedzināšanai, kā rīkoties, kad bērni redz ugunsgrēku dabā. Bērniem un jauniešiem interesi izraisīja dienesta inventārs, jo to paši varēja izmēģināt, piemēram, ar pletnēm dzēst kūlas ugunsgrēku. Neviens no dalībniekiem nepalika vienaldzīgs skatoties sižetus par kūlas ugunsgrēkiem un to sekām. Dienas otrajā pusē tika apgleznoti balti T-krekli, kas apkārtējos mudinātu saudzēt vidi, būt uzmanīgiem un atbildīgi domāt par savām rīcības sekām. Radošo darbu noslēgumā tapa koka magnētiņi par vides aizsardzību.

Ceturtajā dienā bija mācību ekskursija „Mēs zaļā Latvijā!”. Tajā tika apmeklēta Pļaviņu kokaudzētava, Likteņdārzs un Skrīveru dendroloģiskais parks. Kokaudzētavā bērni un jaunieši iepazinās ar koka dzīvesciklu, daudzveidību, mācījās praktiski stādīt kokus. Likteņdārzā dalībnieki izstaigāja takas, no skatu torņa vēroja skaitos dabas skatus pie Daugavas, bet galvenais bija izprast koka nozīmi tajā. Nometnes dalībnieki aizveda arī savus augsnes ziedojumus Likteņdārzam. Dendroloģiskajā parkā iepazināmies ar koku daudzveidību, nozīmi. Mācījāmies noteikt koku sugas. Kā arī visiem ekskursijas dalībniekiem  bija interesanti, ka katram kokam ir sava smarža, piemēram, egle var smaržot arī pēc citrona, bet ir koks, kura lapas smaržo pēc cukurvates utt.

Nometnes noslēguma dienā rīts sākās ar kopīgu  bērza stādīšanu pie Jēkabpils Bērnu un jauniešu centra, bet pēc tam sekoja pārgājiens uz Jēkabpils Mežaparku, kur bērnus un jauniešus sagaidīja daudzi pārsteigumi. Pirmā tikšanās bija ar Radžu ūdenskrātuves inspektoru Aivaru Druvenieku. Viņš dalībniekus iepazīstināja ar atpūtas iespējām, ūdenskrātuves dzīvniekiem, atpūtas un zvejas noteikumiem u.c. Vislielāko sajūsmu bērniem un jauniešiem izraisīja veikparka apmeklējums, kur iepazinās ar šo sporta veidu, ekipējumu, ar lielu interesi tika vēroti paraugdemostrējumi un izmēģināja savu veiklību stafetē un jautājumu konkursā nostiprināja savas zināšanas. Stafetē nometnes dalībniekiem vajadzēja apģērbt veikotāju. Vislielāko sajūsmu izpelnījās iegūtais 20% atlaižu kupons veikparka apmeklējumam. To nometnes dalībnieki solījās izmantot, lai paši pamēģinātu veikot, jo interese un vēlme ir neapstāties pie redzētā. Pēdējais nometnes noslēguma pārsteigums - Jēkabpils Vidusdaugavas televīzijas video operators Kārlis Bukacinskis, kurš novadīja situācijas - pēc kūlas ugunsgrēka lomu spēli. Bērni un jaunieši iejutās lomās: video operators, žurnālists, vides aizsardzības speciālists, kūlas dedzinātājs, mārīte, koks, augs.... Šīs lomu spēles rezultātā tapa video sižets par kūlas dedzināšanu.  Bērni un jaunieši pa šo nedēļu bija sadraudzējušies, lai saldinātu atvadas, SIA „Margret” bija sarūpējusi torti „Pie dabas ar tīru sirdsapziņu!”

Pārlapojot nometnes izvērtējumu, secinām, ka daudziem tās dalībniekiem ir bijusi  labākā vasaras daļa kopā ar zināmiem, jauniegūtiem draugiem. Galvenais, ka tiek gaidīta nākošā nometne par dzīvniekiem un ir pozitīvas emocijas!

Pateicamies par atbalstu Jēkabpils pilsētas pašvaldībai un sadarbību Jēkabpils Bērnu un jauniešu centra kolektīvam, SIA „Margret”, SIA „Jēkabpils autobusu parkam”, Eiro-Biro veikalam,  SIA „Rēnijs”,  datorsalonam „Tērē mazāk”, Jēkabpils ugunsdzēsības  un glābšanas dienestam,  Kokaudzētavai „ Pļaviņas”, A/S Latvijas valsts meži, Jēkabpils sporta centram, Skrīveru novada pašvaldībai, Likteņdārza darbiniekiem, SIA „Ošukalns” un personīgi Kristapam Cepurītim, Kārlim Bukacinskim un Aivaram Druveniekam.

Jaunajā mācību gadā gaidām jaunus mazpulcēnus! Sīkāka informācija Jēkabpils Bērnu un jauniešu centrā. 

Krista Āriņa, projekta „Pie dabas ar tīru sirdsapziņu!” Baltijas Strptautiskās akadēmijas praktikante

 

 

Mazpulcēni prot vienlaicīgi gan atpūsties, gan lietderīgi pavadīt vasaras brīvlaiku dažādās izzinošās aktivitātēs.