Rudens – ražas laiks, kad dārzeņi kārtojas pagrabos, āboli nobrieduši ābelēs un krāsu bagātība visapkārt dabā, pēdējie saules stari, kas liek ataust atmiņām par saulaino vasaru, bet mazpulcēniem - atskaites punkts par sava darba veikumu no marta līdz septembrim jeb projektu laiks.
Septembra beigās Jēkabpils BJC mazpulkā notika vietējais projektu forums, kurā mazpulcēni prezentēja savus izstrādātos projektus vērtētājiem un ekspertiem. Bērni un jaunieši ar aizrautību stāstīja un rādīja par gurķu, tomātu, Āzijas gundegu u.c. augu audzēšanu, saviem novērojumiem to attīstības dažādos posmos. Neizpalika arī rokdarbu tēma. Dažiem mazpulka dalībniekiem šis projekts bija piektais, bet daudziem pirmais. Šī foruma mērķis bija apzināt labākos projektu autorus, lai izvirzītu reģionālam biedrības „Latvijas Mazpulki” forumam, kas notiks Nautrēnu vidusskolā. Uz šo forumu tika izvirzīti mazpulcēni: Elizabete Jevdokimova ar projektu „Kaktusiņi”, Dana Atroščenkova – „Kāmis”, Ivo Krišjānis - „Asie un dekoratīvie pipariņi” un Valters Verečinskis – „Bioloģiskie tomāti”.
Par veiksmīgi izstrādātajiem un aizstāvētajiem projektiem Jēkabpils BJC mazpulcēni kopā ar Ābeļu mazpulka dalībniekiem devās izglītojošā mācību ekskursijā uz Līvānu novadu. Ekskursija sākās ar Līvāniem, kas ir sena stiklinieku pilsēta. Tajā tika izzināta stikla veidošana un savas idejas realizēšana kausētā stikla tehnikā mākslinieces Ingas Salmiņas vadībā stikla darbnīcā. Darbs no mazpulcēniem prasīja radošu pieeju un pacietību. Tālāk ceļš veda uz „Jersikas čipsi” ražotni, kurā iepazināmies ar daudzveidīgo garšu čipsu ražošanu, bet ar vislielāko nepacietību mazpulcēni gaidīja mirkli, lai izgaršotu visus čipsu veidus un noteiktu visgardāko. Čipsi bija kraukšķīgi un gaisīgi, ka paši lien un izkūst mutē, jo tie ir gatavoti pēc īpašas tehnoloģijas, nevārot eļļā. Mazpulcēnu favorīts - mango salsas. Nākotnē „Jersikas čipsi” plāno sortimentu papildināt ar jaunām un interesantām garšām.
No Jersikas mazpulcēnu ceļš atveda atpakaļ uz Līvānu pilsētu. Mazpulcēni devās uz multifunkcionālo jaunatnes iniciatīvu centru „Kvartāls”, kur iepazinās ar to un izmēģināja visas aktivitātes. Tas bija jautri un aizraujoši!
Nākošajā dienā mazpulcēni devās uz Nautrēnu vidusskolu, kur norisinājās reģionālais biedrības „Latvijas Mazpulki” projektu forums. Tajā piedalījās apmēram 140 mazpulcēni no 26 mazpulkiem.
Forums sākās ar mazpulcēnu rudens tirdziņu. Tajā piedāvāja sīpolus, ķiplokus, dažādus saldumus un stādus, ievārījumus, sīrupus, medu, sieru, ārstniecības augus, garšaugus, augļus u.c. No Jēkabpils BJC mazpulka tajā piedalījās Elizabete Jevdokimova ar savām rotiņām un svečturīšiem, bet Ivo Krišjānis ar aso piparu mērci un sēklām. Ivo Krišjānis saņēma speciālo balvu par interesantāko preci tirgū. Paralēli tirgošanai un pirkšanai notika arī organizatoru loterija, kur laimīgā biļete bija jānopelna ar latviešu tautas dziesmu, bet laimestos tika dažādi sīpoliņi, sakneņi, stādiņi, sēkliņas...
Latvijas Mazpulku foruma svinīgo daļu atklāja Nautrēnu mazpulka vadītāja Anita Šķestere ar saviem mazpulcēniem. Tajā svinīgās uzrunas foruma dalībniekiem teica novada, pagasta un skolas vadība. Biedrība „Latvijas Mazpulki” pateicās mazpulcēnu ģimenēm, kuras aktīvi atbalsta mazpulku darbību, dāvinot ābelītes un atzinības rakstus.
Pēc svinīgās daļas notika pati galvenā foruma daļa - mazpulcēnu izstrādāto projektu prezentēšana un aizstāvēšana, bet pēc tās varēja ievingrināt kājas deju soļu nodarbībās ”Lecam pa vecam, lecam pa jaunam” un teatralizētu uzvedumu iestudēšanā, bet mazpulku vadītāji un vecāki iepazinās ar Rogovkas ciematu un izzināja dabas velšu izmantošanas iespējām tautas medicīnā un izmēģināja savu prasmi latgaļu valodā.
Pasākums noslēdzās ar labāko projektu autoru apbalvošanu un dalībnieku tencināšanu. No Jēkabpils BJC mazpulka 1. vietas ieguva Elizabete Jevdokimova, kura no sēkliņām audzēja kaktusiņus un Valters Verečinskis – pētīja tomātu attīstību ar dažādiem bioloģiskajiem mēslojumiem, 2. vietas ieguvējs ir Ivo Krišjānim – no sēklām audzēja asos un dekoratīvos piparus un tos sagatavoja dažādos veidos uzglabāšanai ziemai, bet sertifikātu par projekta izstrādāšanu un veiksmīgo aizstāvēšanu saņēma Dana Atroščenkova – apkopoja informāciju no dažādiem literatūras avotiem, intervēja šo dzīvnieciņu turētājus par kāmju audzēšanu mājās un izstrādāja savus ieteikumus šo dzīvnieku turēšanai, akcentējot savu pieredzi.
Viens darbiņš paveikts, bet nākošie klāt! Visu darām mēs ar prieku!
Sandra Āriņa, Jēkabpils BJC mazpulka vadītāja