No šī gada ar Jēkabpils domes atbalstu Jēkabpils Bērnu un Jauniešu centrā darbojas Robottehnikas pulciņš. To apmeklē skolēni no 1.klases līdz 12.klasei. Pulciņā māca ne tikai darboties ar skrūvgriežiem un lodāmuriem.
Sākumā visi skolēni mācās pacietīgi un uzmanīgi strādāt. Lai arī šim nolūkam ir jāveido veidojumu, kas tikai attālināti atgādina robotu. Iemācoties pacietīgi strādāt, skolēni iepazīstas ar elektronikas apzīmējumiem un likumiem. Bez tā var pieļaut kļūdas, kuru dēļ labākajā gadījumā nekas vienkārši nedarbosies. Visbiežāk šādu kļūdu dēļ sadeg elektroshēmu detaļas. Neuzmanīgi strādājot ir varbūtība gūt apdegumus gan no karstiem priekšmetiem (jo lodējot alvu jākarsē vismaz līdz 300°C temperatūrai), gan ķīmiskām vielām. Tāpēc bērni iemācās gan fizikas likumus, gan matemātiskās sakarības un nedaudz arī no ķīmijas. Sākumā daudziem paliek nedaudz garlaicīgi, jo gribās kaut ko izveidot, nevis mācīties kaut kādu teoriju. Bet tikai tad, kad skolēns zina, cik, piemēram, pikofarādu ir vienā mikrofarādā, vai ar kādām krāsām apzīmēs šādus vai tādus ciparus, viņam tiek dota iespēja salodēt kādu mikroshēmu. Tā jaunieši jau veidoja savām mājas istabām gan gaismas mūzikas efektus, gan signalizācijas, gan automātiskus gaismas ieslēgšanas un izslēgšanas sensorus.
Protams, visiem intereses nav vienādas, tāpēc, iepriekš izrunājot nianses ar skolotāju, tiek veidotas elektronikas ierīces, ko skolēni gribētu izvietot mājās, vai lietot kādiem citiem nolūkiem. Piemēram, gaismas slēdži, kas darbojas pateicoties roku plaukšķināšanai, vai mikrofonu pastiprinātājus, lai, neizejot no istabas, varētu sarunāties ar vecākiem citā istabā. Kad zinātkāre ir apmierināta – var sākt darbu pie robotu veidošanas. Visbiežāk bērni gaida, ka viņi uzreiz veidos robotus-androidus. Aizmirstot, ka pašiem apkārt darbojas simtiem robotu, kas nemaz neizskatās pēc cilvēkam līdzīgiem veidojumiem, bet ir mūsu ikdienas dzīvē ļoti svarīgi. Tāpēc arī jāveido tādus robotus, kā mikropele, līnijas sekotājs vai, teiksim, robots sumo. Piemēram, plaši pazīstamā putekļu sūcēja iRobot iekšā ir tās pašas mikropeles shēma. Bet lielākajās ostās un noliktavās strādā līniju sekotāji.
Šogad, tāpēc ka pulciņš darbojas tikai pirmo gadu, īpaša līdzdalība sacensībās izpalika, toties ir plāni jau uz tuvāko nākotni. Tā, piemēram, maija mēnesī plānojam piedalīties sacensībās „Saules kauss 2013” (šogad to organizēs Latvijas Universitātes Cietvielas fizikas institūts sadarbībā ar Rīgas Tehniskās Universitātes Elektronikas un enerģētikas fakultāti), kur jāpiedalās ar mašīnu modeļiem, kurus darbina tikai saules enerģija. Šim nolūkam tiek pētītas saules baterijas no visdažādākajiem materiāliem. Tiek rēķinātas arī mašīnīšu aerodinamiskās īpašības. Jo sacensību uzvarētājiem tiek dota iespēja piedalīties šādu modeļu Eiropas čempionātā. Kad mēs veidojām pulciņu, tad domājām, ka skolēniem pietiks ar četrām stundām nedēļā. Bet rezultātā skolēni grib darboties līdz pat sešām stundām dienā. Skatīsimies, kā mums veiksies sacensībās un kāda būs interese nākošgad, tad arī izvirzīsim jaunus mērķus.