Izmaiņas vecāku līdzfinansējumā no 1.septembra

Jauniešu apmaiņas projekts „Veggie Food Lab” Portugālē
Autors: Angelīna Tukiša | 28.10.2022 | Komentāru nav

Erasmus+ programmas jauniešu apmaiņas projekts „Veggie food lab” norisinājās no 10. līdz 17.oktobrim, Guimaraes, Portugālē un tajā tikās jaunieši un grupu līderi no 6 valstīm  – Portugāles, Grieķijas, Itālijas, Bulgārijas, Latvijas, Polijas, un Igaunijas. Latviju projektā pārstāvēja 4 jaunieši no Jēkabpils novada- Estere Čevere, Jūlija Voitiņa, Anna Fedulova, Laura Nikola Pinne, kā arī jaunatnes darbiniece Angelīna Tukiša. Apmaiņas galvenā tēma bija – veselīgs dzīvesveids un veģetārs ēdiens.

Jauniešu apmaiņas mērķis bija veicināt jauniešu aktīvu iesaisti,  vides aizsardzības veicināšanā un veselīga dzīvesveida apzināšanā un izplatīšanā.

Septiņas dienas aizritēja ātri, piepildītas ar dažādām aktivitātēm, ar jaunām emocijām. Iepazinām Guimaraes pilsētu, vienu no senākajām Portugāles pilsētām, kas mūs visvairāk pārsteidza ar neaprakstāmajiem dabas skatiem un vēsturisko arhitektūru. Tika organizētas izglītojošas ekskursijas uz bioloģiskajām saimniecībām un vietējiem tūrisma uzņēmumiem. Atbilstoši projekta tēmai visas nedēļas garumā notika veģetārā ēdiena gatavošanas meistarklases, kuras tika īstenotas sadarbībā ar vietējo veģetāro restorānu “Cor De Tangerina”. Jaunieši fantastisko restorāna šefpavāru vadībā, pilnveidoja zināšanas un apguva veģetāro ēdienu receptes, praktizējās ēdienu gatavošanā.  Interesants bija vakars, kad katra valsts prezentēja un piedāvāja degustācijai savus nacionālos ēdienus. Kopīgā nedēļa noslēdzās ar ekskursiju uz Portugāles otro lielāko pilsētu Porto, Pasaules ēdiena dienas svinībām, kā arī ļoti emocionālu un sirsnīgu projekta noslēguma pasākumu.

Pavadītais laiks jauniešu apmaiņā bija notikumiem pārpilns. Tā bija lieliska iespēja gūt jaunu pieredzi un iepazīt portugāļu viesmīlību. Jau pirmajā dienā bija skaidrs, ka portugāļu partnerorganizācijas pārstāvji un jauniešu apmaiņas rīkotāji ir krietni nopūlējušies, lai dalībniekiem būtu nodrošināts viss nepieciešamais sekmīgam mācību un pieredzes gūšanas procesam. 

Savos iespaidos un pieredzē dalās projekta dalībnieces:

Estere Čevere

“Šis bija mans pirmais Erasmus+ projekts, kā arī mans pirmais lidojums. Varu teikt, ka gūtās emocijas ir neaprakstāmas. Pirmkārt, dažādo lidojumu sarežģījumu dēļ esmu iemācījusies, kā tikt galā ar visdažādākajām situācijām, sapratu, cik svarīgs ir komandas darbs un pats galvenais - vienmēr jāmēģina saglabāt mierīgu prātu, jo stress un panika nekādā veidā nepalīdzēs. Viena no lietām, kas visvairāk mani apbūra - Portugāles dabas skaistums, visur paveras zaļa krāsa, kalni, lieli akmeņi un tūkstošiem gaišu mājiņu ar oranžiem jumtiem. Nevar nepieminēt cilvēku sirsnību, gan vietējo, gan arī jauniešu no citām valstīm. Šādu labsirdību vēl nekad neesmu jutusi. Visi ir tik dzīvespriecīgi un atvērti. Sejā, pat nepiedomājot, rodas smaids. Projekta galvenā tēma bija veģetārais ēdiens. Liekas, ka nekad neesmu saskārusies ar tik lielu ēdiena sastāvdaļu dažādību, kombinācijām par kurām nekad nebūtu iedomājusies un garšvielām, kuras gribētos arī savā virtuvē. Ēdienreizes projekta laikā gaidīju visvairāk. Un pats galvenais, ka mēs katrs arī varējām piedalīties šajā ēdiena gatavošanas procesā. Kopumā varu teikt, ka projekta grafiks bija diezgan intensīvs, bet tomēr nekas nelikās lieks, varējām gan apskatīt dabu, gan arhitektūru, mācīties ēdienu receptes, sadraudzēties ar citu valstu jauniešiem, kā arī tuvāk iepazīties ar vietējiem iedzīvotājiem un viņu dzīvesstilu. Liels paldies Angelīnai par piedāvāto iespēju un meitenēm par lielisko kompāniju. Līdz nākamajai reizei Portugālē, es noteikti vēl atgriezīšos!”

Anna Fedulova

“Šis bija viens no interesantākajiem projektiem, kurā esmu piedalījusies. Neskatoties uz problēmām ar lidojumu, un vienas dienas aizkavēšanos. "Veggie food lab" projekts bija intensīvs un bagāts ar aktivitātēm. Mums nebija daudz brīvā laika, bet katrā diena bija interesanta. Mēs tikām vesti uz dažādām "fermām".  Bijām vietējā dārzeņu audzētava, Šitaki sēņu audzētavā, portugāļiem tradicionālā ķirbju audzētavā, privātā vīna rūpnīcā un Gimaraišas kopējā dārzā (tas ir, vietējais dārzs pilsētniekiem, kur viņi paši var audzēt savus produktus).

Man personīgi visvairāk patika Cor de Tangerina. Šis bija restorāns, kurā vadītāji Liliana un Dinis bija arī mūsu projekta "Veggie food labs" koordinatori. Šajā restorānā mums katru vakaru bija vakariņas un viņi organizēja arī mūsu pusdienas. Uz vakariņām mēs paši, projekta dalībnieki, gatavojām un mācījāmies gatavot veģetāros ēdienus, kas man šķita viena no interesantākajām projekta daļām. Man arī ļoti patika visu projektu vadītāju iesaistība ar mums, Marcella, Nikola, Liliana un Dinis, varēja sajust ka viņiem rūp, tas ko mēs darām, viņi stāstīja par visu ar emocijām un mēģināja mums iemācīt to ko viņi dara. Es teiktu, ka šis bija lielisks projekts, kurā es labprāt atkārtoti piedalītos. Neformālās zināšanas, ko ieguvu šajā projekta laikā ir tiešām noderīgas, un cilvēki, ko satiku, ir liela daļa no tā, kādēļ man šis projekts šķita tik interesants.”

Jūlija Voitiņa

“Pirms lidojuma biju nedaudz satraukta, nezināju, ko sagaidīt, nezināju, kā jutīšos svešā valstī starp svešiem cilvēkiem, bet tiklīdz satiku visus dalībniekus manas bažas izgaisa. Visi bija tik  atvērti, draudzīgi un jauki viens pret otru, uzreiz jutos kā ‘’savējā”. Kaut arī biju dzirdējusi, ka Portugāle ir skaista valsts, tā tomēr spēja mani pārsteigt ar savu gleznaino dabu un vēsturisko arhitektūru. Nedēļa mums bija aizpildīta ar visdažādākajām aktivitātēm, kaut arī grafiks bija nedaudz intensīvs, uzskatu, ka tas bija tā vērts, jo tiešām daudz ko uzzinājām, ieguvām un izbaudījām. Īpaši vēlos izcelt mūsu ēdienreizes. Es neesmu veģetāriete, tāpēc tas bija jaunums.  Šis projekts  man bija kā atklāsme ēdiena pasaulē, šeit gatavoja visdažādākos ēdienus ar  neparastiem salikumiem, kas lika priecāties katrai manai garšas kārpiņai. Zupa ar apelsīnu sulu, kur gan tas ir redzēts? Spilgtākais, kas man palicis atmiņā, ir nacionālais vakars. Bija interesanti iepazīt dažādas kultūras un to tradīcijas un apzināties, cik dažādi mēs esam. Uz mājām atbraucu iedvesmas un emociju pilna. Esmu pateicīga projektam “ Veggie Food Lab”  par šo lielisko iespēju gūt jaunu pieredzi, zināšanas, draugus un lieliskas atmiņas. Paldies Angelīnai Tukišai par šo neaizmirstamo piedzīvojumu.”

Laura Nikola Pinne

“Mana šī gada galvenā apņemšanās bija teikt daudz vairāk “jā”, kas rezultātā man ir devis iespēju izmēģināt tik daudz jaunas lietas. Kad vasaras vidū mani uzrunāja Angelīna par iespēju piedalīties šajā projektā, es nedomājot piekritu un esmu lielā sajūsmā, ka tāds bija mans lēmums todien. Paldies Angelīn, par to, ko tu dari un par iespējām, ko sniedz Krustpils puses jauniešiem. Tevis dēļ esmu sapratusi cik brīnišķīgi ir šādi projekti. Mana pirmā un noteikti ne pēdējā Erasmus+ pieredze, to es varu apgalvot. Neticās, ka vienā nedēļā var piedzīvot tik daudz - sākot ar Portugāles arhitektūru, dabu, dažādo kultūru un valodu iepazīšanu līdz pat bezgala plašām veģetārā ēdiena garšu klāstam. Katrs mazais uzdevums, saliedēšanās pasākums, projekts un jebkurš darbs grupās bija izcili pārdomāts līdz pašām sīkākajām niansēm. Mana mīļākā projekta daļa bija internacionālais vakars, kur katra valsts gatavoja kādu no savas valsts nacionālajiem ēdieniem. Mūsu, latviešu, izvēle bija maizes zupa, kas citiem bija pārsteigums, jo sākumā nevarēja iedomāties rupjmaizi saldā ēdiena formā. Joprojām esmu domās ar visu to, kas notika projekta laikā un priecājos par to cik labi gan vadītāji, gan koordinatori spēj saliedēt jauniešus, tas ir apbrīnojami. Pat nerunājot par viesmīlību, tā Portugālē ir pirmajā vietā, kur uz viena svara kausiņa tiek likta arī pieklājība, cieņa, atvērtība. Jebkurš viesis vai tūrists šajā valstī tiks sagaidīts “atplestām rokām”, īpaši novērtēs, ja centīsies arī kādu elementāru saveicināšanās frāzi pateikt portugāļu valodā. Lai arī tā bija tikai nedēļa, tas tomēr bija pietiekami garš laiks, lai atrastu kopīgu valodu un vienam ar otru kļūt par draugiem. Līdz ar to atvadīšanās bija tik emocionāla un personīga ar katru no projekta dalībniekiem un vadītājiem. Tā nu esam ieguvuši vairākus draugus no dažādām Eiropas valstīm. Ar nepacietību gaidu atgriešanos Portugālē!”

Kopumā, jauniešu apmaiņa Portugālē bija ļoti iedvesmojoša, vērtīga un noderīga. Jāizceļ labi pārdomātā  programma un aktivitātes, kā arī portugāļu viesmīlība un sirsnība visā, ko viņi dara. Tāpat arī var minēt lielisko naktsmītni Guimaraes vecpilsētas centrā. 

Erasmus+ jauniešu apmaiņas projekti ir lieliska pieredzes gūšanas iespēja un apmaiņa jauniešiem. Praktisko iemaņu iegūšanai un komunikācijas spēju uzlabošanai. Kā arī lieliska iespēja iepazīt tik dažādo Eiropas valstu vietējās kultūras.

Bet galvenais, ko novērtējām mēs- nekur nav tik labi kā mājās. Ir jāceļo, jāiepazīst citu valstu tradīcijas, kultūra, sasniegumi, lai vēlreiz pārliecinātos par to, ka arī mēs savā Latvijā un savā Jēkabpils novadā dzīvojam ļoti labi. Mēs lepojāmies, ka nākam no sakoptas, tīras valsts, ar stiprām tradīcijām un izkoptu kultūru.

Jēkabpils novada Bērnu un jauniešu centra
jaunatnes darbiniece
Angelīna Tukiša

 

Apraksta nav!