Izmaiņas vecāku līdzfinansējumā no 1.septembra

Erasmus projekts "Urban garden” Portugālē
Autors: Lilija Upīte | 02.12.2022 | Komentāru nav

Jēkabpils novada BJC jaunieši kopā ar jauniešu kluba “13.pirmdiena” vadītāju un grupas līderi Liliju Upīti par Erasmus+ projektu "Urban garden” Portugālē

Jauno mācību gadu iesākām uz ļoti pozitīvas nots, dodoties uz Portugāli, projekta "Urban garden 2022" ietvaros. (01.09.-08.09.2022)

Jau no pirmās dienas mūs sagaidīja jaukais un atsaucīgais personāls un brīvprātīgie. Portugālē, šķiet, nav neviena cilvēka, kas nesmaidītu un būtu noskumis. Visinteresantāk bija satikt jauniešus no pārējām valstīm, kas piedalījās šajā projektā. Internacionālo vakaru laikā mēs visi iepazinām viens otru daudz labāk, sadraudzējāmies un ielūkojāmies katras valsts kultūrā.

Katra diena bija izplānota, aktivitātes un brīvais laiks bija perfektā līdzsvarā. Norisinājās daudz dažādu lekciju, kuras deva iespēju gūt plašāku skatījumu par šī projekta galveno ideju un mērķi. Satikām arī puisi, kas ir šīs idejas autors, tāpēc varējām dzirdēt viņa oriģinālo skatījumu uz projekta mērķi, kā arī izjust degsmi, ar kādu viņš runāja par dārzu, kuru veidosim.

Šajās lekcijās guvām arī informāciju, kuru varam pielietot arī savos dārzos, piemēram, par augsnes veidiem, tās bagātināšanu, pareizu kopšanu.

Mēs dzīvojām Amarantē, kas ir brīnumaini gleznaina un ainaviska pilsēta, ar unikālu vēsturi un nostāstiem, bet apmeklējām arī tās kaimiņpilsētu Guimarães. Arī šī pilsēta pārsteidza ar savu skaisto dabu, sakoptību un seno arhitektūru. Tajā mēs apmeklējām jau pabeigtu Urban garden, kas arī kalpoja kā piemērs tam, kā jāizskatās mūsu veidotajam dārzam.

Pašu dārzu sākām veidot tikai pēdējo 3 dienu laikā, jo pirms darba mums bija jāizprot, ko mēs veidosim un kā mēs to darīsim. Katram bija iedalīts darbiņš, kā arī priekšlikumi par to, kā padarīt darba procesu efektīvāku. Piemēram, es gatavoju sēklu bumbiņas, atzīmēju katra dārziņa teritoriju, jaucu dēļu paletes (dēļus izmantoja komposta kastes veidošanai), kā arī stādīju augus jau pabeigtajā dārzā.

Šis bija mans pirmais šāda veida projekts ārzemēs. Tā bija lieliska pieredze, jo tika apvienots patīkamais ar noderīgo. Bija ļoti interesanti mācīties ko vairāk par dārzniecību, klausoties pasniedzējos, kas tik tiešām mīl to, ko dara. Visas zināšanas, kuras guvu šīs nedēļas laikā, es varēšu izmantot arī savā tālākajā dzīvē. Nedrīkst aizmirst arī par burvīgajām atmiņām, kas paliks ar mani visu atlikušo dzīvi.

Samanta Ņesterenko

 

Projekts "Urban Garden 2022",Portugālē man likās interesants un lika paskatīties uz ikdienišķām lietām nedaudz no citas puses.       

Pirmkārt, jau pati Portugāle nav valsts, kas atrodas pāris stundu braucienā, līdz ar to, kultūra un vide ir atšķirīga. Dzīvojām Amarantē, pilsētiņā, kas atrodas netālu no Porto. 

Pilsētiņa nav liela, bet tajā atrodas viss, ko vien var vēlēties. Bezgala skaista arhitektūra, mazas ieliņas, kas piepildītas ar veikaliņiem, karaoke bārs pie upes, kur piektdienu vakaros apkārtni pieskandina dažādas  balsis, skaists centrālais laukums uz kura atrodas ne tikai liels AMARANTE uzraksts, bet pavisam drīz augs arī mūsu sastādītās puķītes. 

Cilvēki Portugālē ir laimes pārpildīti. Tie ir laipni pret visiem, vienalga kaimiņš esi vai tūrists. Cilvēki nekur nesteidzas, “nekavē” (jo ierasties laikā nav pieņemts) un ir smaidīgi. 

Dzīvojām mēs jauniešu CJ hostelī, kas ir vieta, kuru izveidojuši viņi paši. To izmanto ne tikai projektiem, bet šajā hostelī var palikt ikviens, turklāt, par ļoti lētām naudiņām. 

Interesanti bija dzīvot nedēļu ēdot veģetāru ēdienu. Nezināju, ka tas mēdz būt garšīgi. Protams, ceturtajā projekta dienā grill bārs nelikās vairs par tālu, lai uz to ietu  kājām pakaļ vistiņai, bet kopumā man likās ļoti laba ideja hosteli veidot dabai draudzīgu.

Interesanti bija apskatīt arī citas tuvākās pilsētiņas, to dārzus un parkus. Arī paši sākām labiekārtot dārzu Amarantē, kas priecēs acis vēl ilgi pēc mums.

Projekta laikā iepazinām dažādus cilvēkus no 7 dalībvalstīm, kas ļāva iepazīt ne tikai Portugāles cilvēkus un kultūru, bet arī citu valstu, kas, atgriežoties mājās, lika novērtēt Latviju vēl vairāk.

Daniela Umbraško-Gramane

 

Mums turpinājās mazā vasara Portugāles pilsētiņā Amarantē, kurā notika projekts “Urban Garden". Mēs katru dienu uzzinājām ko jaunu, pavadījām aktīvi dienu ,dzīvojam zaļi un  veģetāri. Uzzinājām, kā pareizi kopt dārzus , kā stāda un apstrādā dārzus citu valstu cilvēki, kā arī devāmies ekskursijās uz citām pilsētām ārpus Amarantes. Tās mūs pārsteidza ar savu arhitektūru un kalnainajām mazajām ieliņām. Mēs uzlabojām savas angļu valodas zināšanas un uzzinājām citu valstu kultūras tradīcijas, ēdienus, dejas un dziesmas!

Evija Sīpoliņa

 

Visas mūsu grupiņas vārdā sakām lielu paldies Jēkabpils novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļai un Jēkabpils novada Bērnu un jauniešu centram par skaistajiem suvenīriem un saldumiem, kurus mums iedeva līdzi uz Portugāli, lai mēs ar cieņu pārstāvētu savu valsti un pilsētu.

Dalība projektā bija vienreizēja pieredze un jaunu kontaktu dibināšana. Lieliskas idejas par dārzkopību, zaļu un veselīgu dzīvesveidu, kas kļūst arvien populārāks ikviena cilvēka dzīvē. Mēs noteikti noorganizēsim meistarklasi visiem interesentiem sēklu bumbiņu gatavošanā, lai popularizētu šo ideju Latvijā.

Skaistā Portugāle, kas tā vien vilina atgriezties vēlreiz, bet mājās tomēr ir labāk. Kaut arī atgriežoties, mūs sagaidīja rudenīgā Latvija, atzinums, cik mēs esam bagāti un laimīgi, jo mūsu auglīgā zeme neprasa tik daudz pūļu, lai tajā izaudzētu garšīgus, tīrus no minerālmēsliem dārzeņus, ogas vai ko citu.

Latviju un Jēkabpils pilsētu pārstāvēja “Jauniešu kluba “13.pirmdiena”” aktīvistes: Samanta Nesterenko, Daniela Umbraško-Gramane, Evija Sīpoliņa un Evelīna Nagle. Lai mums radošām idejām un pozitīviem izaicinājumiem bagāts jaunais mācību gads!

Jauniešu kluba vadītāja Lilija Upīte