Izmaiņas vecāku līdzfinansējumā no 1.septembra

Jaunieši uzzina par prakses un darba iespējām Jēkabpilī
Autors: Dzintra Lindāne | 25.01.2014 | Komentāru nav

BJC_Tiksanas_2014_19.jpg23.janvārī Jēkabpils Bērnu un jauniešu centrā notika diskusiju cikla „Runā un audz” pasākums - paneļdiskusija „Jēkabpils uzņēmējs – prakses devējs jaunietim”, kurā piedalījās darba devēji un 9.-12.klašu jaunieši no visām pilsētas izglītības iestādēm. Pasākumu vadīja moderatore Lilija Ražinska. Jauniešus ar saviem veiksmes stāstiem, arī kuriozām situācijām, prakses un darba iespējām uzņēmumā iepazīstināja Sarmis Kalniņš (SIA „Sedumi”), Kate Zaharova (Jēkabpils Vēstures muzejs), Zanda Lamba (LDDK, IK „Zanda Lamba”), Mārtiņš Svilis (SIA „Marteks”), Matīss Krēsliņš (JIC Biznesa inkubators, LTRK).

Prezentācijās tika atspoguļota informācija, ka svarīgi ir iepazīt profesiju daudzveidību, apzināt izglītības iespējas, izpētīt savas prasmes, iemaņas, vēlmes un iespējas. Klātesošie tika iepazīstināti arī ar 8.-9.klašu skolēnu aptaujas rezultātiem, kur vajadzēja atbildēt uz jautājumiem – pieprasītākās/aktuālākās profesijas, uzņēmumu TOP Jēkabpilī un Latvijā.

BJC tikšanās - Zanda LambaZanda Lamba stāstīja par pieprasījumu un piedāvājumu darba tirgū līdz 2020.gadam, mudināja jauniešus būt aktīviem, apmeklēt uzņēmumus Ēnu dienās, ekskursijās, iepazīties ar pienākumiem izvēlētajā profesijā, būt universālam darbiniekam, kurš sēž ne tikai savā darba vietā, bet prot iesaistīties un veikt dažādus pienākumus. Svarīgi ir mainīt sabiedrības priekšstatu par profesionālo izglītību. Z.Lamba uzsvēra, ka jauniešiem ir jāizvēlas eksaktie mācību priekšmeti – fizika, ķīmija, matemātika, bioloģija, jo nākotnē būs liels pieprasījums pēc darbiniekiem IT jomā, mašīnbūvē, ķīmijas rūpniecībā u.c. līdzīgās jomās. Z.Lamba gaida jauniešus vasaras praksē kā palīgus bērnu nometņu vadīšanā.

 

BJC tikšanās - Sarmis KalniņšSarmis Kalniņš iepazīstināja pasākuma dalībniekus ar SIA „Sedumi” attīstības gaitu, jomām, ar kādām nodarbojas uzņēmums. Prakses vietas uzņēmums piedāvā galvenokārt grāmatvežiem, lietvežiem un dārzkopībā. Svarīgi ir, lai jaunietis nešķiro darbus, lai prot darīt vairākas lietas, nevairās arī no „melnā darba”, lai ir fleksibls. Jauniešiem ir jāpārvar savs kūtrums un bailes, jānāk uz uzņēmumu un jāpiesakās pašiem prakses veikšanai. Nākotnē uzņēmuma vadība vēlēsies pie sevis redzēt loģistikas jomas speciālistus.

 

 

BJC tikšanās - Kate ZaharovaKate Zaharova aizrāva jauniešus ar savu pārliecinošo stāstījumu par uzdrīkstēšanos, sevis pierādīšanu un parādīšanu. Viņa mudināja jauniešus būt atraktīviem prakses laikā, lai darba devējs viņus pamana, lai pieņem darbā. Muzejā strādā vēsturnieki, grāmatveži, tūrisma speciālisti, viesmīļi, sabiedrisko attiecību speciālisti, komunikāciju jomas speciālisti un citi darbinieki. „Muzejā visi dara visu!”, saka Kate.

 

 

 

BJC tikšanās - Mārtiņš SvilisMārtiņš Svilis ar uzņēmējdarbību nodarbojas 7-8 gadus, uzņēmumā strādā 35 cilvēki. Mārtiņš uzskata, ka katram pašam jāatrod tā joma, kas patīk un kurā vēlas darboties, un statistikai nav jāpievērš tik liela uzmanība! „Nezaudēt daudz laika izglītībai! Zināt, ko vēlies!”, mudina M.Svilis. Praksē SIA „Marteks” zināšanas iegūst koledžu un tehnikumu audzēkņi – grāmatveži, autoelektriķi, klientu apkalpošanas un citi speciālisti.

 

 

BJC tikšanās - Matīss KrēsliņšMatīss Krēsliņš aizraujoši stāstīja par savu biznesu skolas laikā, par savas karjeras hierarhijas kāpnēm, kā nokļuvis līdz Jēkabpilij un kādos uzņēmumos strādājis. JIC Biznesa inkubators palīdz atrast biznesa idejas, ielūkoties, kā tās attīstīt un realizēt. „Svarīgi ir domāt un meklēt iespējas, kā pašam nopelnīt naudu”, rosina Matīss. „Meklēt biznesa idejas! Turēt acis vaļā un meklēt! Iespējas ir!” Prakses vietas šeit var meklēt sekretāri, lietveži.

 

 

 

Diskusija noritēja pozitīvā un izglītojošā gaisotnē. Jaunieši ļoti daudz varēja mācīties no uzņēmējiem – darba devējiem. Interesanti bija vērot grupu darba rezultātu: ko darba devēji gaida no darbiniekiem, ko darbinieki gaida no darba devējiem. Gan darba devējiem, gan jauniešiem kā nākamajiem darba ņēmējiem viedokļi bija ļoti līdzīgi. Līdz ar to var secināt, ka jaunieši zina, kādiem viņiem ir jābūt, lai darba devējs viņus pieņemtu praksē un darbā, lai uzticētu darba pienākumus un rastos labs kontakts vienam ar otru un kolektīvā kopumā.

Paldies diskusijas ekspertiem un jauniešiem par piedalīšanos pasākumā!

 

23.janvārī Jēkabpils Bērnu un jauniešu centrā notika diskusiju cikla „Runā un audz” pasākums - paneļdiskusija „Jēkabpils uzņēmējs – prakses devējs jaunietim”