Izmaiņas vecāku līdzfinansējumā no 1.septembra

Jaunieši iejūtas speciālistu un ēnotāju lomās
Autors: Dzintra Lindāne | 22.01.2013 | Komentāru nav

Ēnu diena ir visā pasaulē populārs skolēnu karjeras izglītības pasākums. Latvijas Ēnu diena ir biedrības Junior Achievement – Young Enterprise Latvija preču zīme. Ēnu dienas laikā skolēni apmeklē kādu noteiktu darba vietu, vēro speciālista (ēnu devēja) darbu un pienākumus, uzdod jautājumus par konkrēto profesiju. 

Ēnu dienas 2013 nodarbība17.janvārī Jēkabpils pilsētas skolu vidusskolēni tika aicināti sagatavoties Ēnu dienai, iepazīt profesiju daudzveidību un izzināt profesiju specifiku. Jēkabpils Bērnu un jauniešu centrā notika nodarbība, kurā piedalījās jaunieši no Jēkabpils Valsts ģimnāzijas, Jēkabpils 3.vidusskolas, Jēkabpils Vakara vidusskolas, Jēkabpils Agrobiznesa koledžas. Uzaicinātie profesiju pārstāvji un nodarbības eksperti bija Ilona Mitre (acu ārste-oftalmoloģe, SIA Lornete), Laura Krastiņa (arhitekte, Jēkabpils pilsētas pašvaldība) un Oskars Elksnis (teritorijas plānotājs no Jēkabpils pilsētas pašvaldības), Inese Berķe (Vēstures muzeja direktore), Oskars Elksnis (interešu izglītības iestādes vadītājs, Jēkabpils BJC direktors), Vents Kodors (Kājnieku bataljona komandieris, Zemessardzes 56.kājnieku bataljons).

Nodarbību vadīja lektore Lilija Ražinska, pastāstot par Ēnu dienu un tās tradīcijām Latvijā, pieprasītākajām profesijām, kuras ēnojuši jaunieši iepriekšējos gados, un par to, kas būs aktuāls šogad. Jauniešiem izbrīnu izraisīja informācija par jaunajām profesijām, kas pasaules darba tirgū ienāks līdz 2013.gadam: mākslīgo orgānu tehniķis; nanomediķis; ģenētiski modificētas pārtikas lauksaimnieks-farmaceits; pensionāru labklājības koordinators; atmiņas ķirurgs; kosmiskais pilots, arhitekts un gids; vertikālais lauksaimnieks; klimata vadības speciālists; laika apstākļu policists; virtuālais jurists; avatāru pārvaldnieks; jaunās paaudzes mašīnu konstruktors, informācijas iznīcinātājs; sociālo tīklu darbinieks; individuālā zīmola veidotājs.

Jaunieši tika mudināti iesaistīties nodarbības aktivitātēs. Nodarbības dalībnieki tika iepazīstināti ar ekspertiem, tad sadalīti divās grupās – darba devēji un ēnotāji. Jaunieši-darba dēvēji kopā ar ekspertiem devās uz „Interneta kafejnīcu”uzzināt lietas, kas saistās ar konkrēto profesiju, tās iezīmēm, izglītības iespējām, darbības jomu un stilu. Katram no dalībniekiem – ekspertiem, darba devējiem un ēnotajiem – tika izsniegtas darba lapas, kuras pasākuma gaitā bija jāaizpilda. Savukārt ēnotāji palika pasākumu zālē un pārrunāja jautājumus, kas būtu jāzina tiem, kas dodas uz uzņēmumu ēnot kādu profesijas pārstāvi. Jaunieši ar aizrautību iesaistījās sarunās ar ekspertiem, meklēja informāciju internetā, kamēr ēnotāji iedziļinājās informācijā, kas būtu jāzina pirms došanās uz uzņēmumu vai iestādi un kādi jautājumi būtu jāsagatavo, lai ēnošana noritētu sekmīgi, aizraujoši un izzinoši.

Pēc sarunām ar ekspertiem jaunieši-darba devēji atgriezās zālē, lai sagaidītu jauniešus-ēnotājus, kuriem pastāstīt par savu profesiju. Diskusijas izvērtās interesantas, jautras un informācijas bagātas.

Pasākuma noslēgumā jaunieši prezentēja profesiju, kurā bija iejutušies kā profesionāļi un ēnotāji. Pārējie ar interesi klausījās un uzdeva jautājumus. Tad sekoja ekspertu stāstījums par redzēto un dzirdēto nodarbības laikā, ieskats profesionālajā ikdienā un pienākumos, izglītošanās iespējās. Eksperti saskatīja jauniešos topošos speciālistus – kāda meitene varētu būt acu ārste, kāda cita – uzņēmuma/iestādes vadītāja. Dažus puišus ieinteresēja eksperta darbošanās joma un viņi sarunāja zinātniski pētnieciskā darba pētījuma veikšanas vietu.

Aktīvā un aizraujošā darbošanās noslēdzās ar tējas tasi, gardumiem un sarunām par dzirdēto un iegūto. Jaunieši bija pilni pozitīvu emociju un labu vārdu par pasākumu un tikšanos ar ekspertiem. Paldies jauniešiem, ekspertiem un lektorei, arī visiem BJC darbiniekiem, kas palīdzēja pasākuma raitai norisei!

Šeit var lejuplādēt failu Ēnošanas vietas Jēkabpilī.

Dzintra Lindāne,
Jēkabpils pilsētas izglītības iestāžu
karjeras konsultante

Nodarbība "Ēnu diena" 2013.gada 17.janvārī