Piecās Latvijas pilsētās no 26. līdz 30.novembrim notika „Karjeras nedēļa” ar plašu pasākumu klāstu. Jēkabpils skolēni apmeklēja Daugavpili 27.novembrī, lai izzinātu sevi, iepazītu Daugavpils piedāvātās tālākizglītības iespējas – gan profesionālajā, gan augstākajā izglītībā.
Pasākumus apmeklēja Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 12.klases skolnieces, kā arī 9. un 12.klašu audzēkņi no Jēkabpils 3.vidusskolas.
Karjeras dienas pasākumi sākās ar Daugavpils Celtnieku profesionālās skolas iepazīšanu. Skola ir iekārtota gaumīgi, audzēkņu darbus var redzēt ik uz soļa – galdnieku veidotās mēbeles no koka, apdares darbu strādnieku izremontētos mācību kabinetus, gaiteņus un kopmītnes istabiņas. Skolā iepazināmies ar šādām profesijām – apdares darbu tehniķis, ceļu būvtehniķis, autoelektriķis, mēbeļu galdnieks, krāšņu podnieks, mūrnieks, sanitārtehnisko iekārtu montētājs, interjera noformētājs. Skolēniem bija iespēja ne tikai klausīties, bet arī praktiski izmēģināt savu roku dažādos darbos – būvēja sienu no ķieģeļiem, montēja un lodēja caurules.
Daugavpils Tirdzniecības profesionālajā vidusskolā mūs laipni sagaidīja Jēkabpils 3.vidusskolas absolvente, kura šinī mācību iestādē mācās pirmo gadu, un iepazīstināja ar skolas izglītības programmu piedāvājumu. Skolēni tika ievesti pavāra, konditora, restorāna pakalpojumu speciālista, viesnīcu pakalpojumu speciālista un mazumtirdzniecība veikala pārdevēja profesiju pasaulē. Katras specialitātes audzēkņi bija sagatavojuši priekšnesumus, praktiskus izmēģinājumus un degustējamas lietas savā nozarē. Pavāri dekorēja saldā ēdiena šķīvjus un cienāja ar pašu gatavoto, konditori rādīja, kā veido un dekorē tortes ar marcipāna rozītēm un figūrām, restorāna pakalpojumu speciālistes sinhroni uzklāja galdu un mācīja, kā pagatavot kokteiļus. Skolēni paši veidoja kokteiļus un tos degustēja, pierakstīja receptes, lai varētu pārsteigt savas ģimenes ar kaut ko īpašu un gardu. Mazumtirdzniecības veikala pārdevējas iepazīstināja ar savas jomas specifiku, iedvesmoja jauniem dāvanu saiņošanas veidiem, un kopīgi tika pagatavoti Ziemassvētku apsveikumi. Uzzinājām, ka ar nākamo mācību gadu skolā tiks atvērta jauna programma – tūrisma pakalpojumu speciālists.
Savukārt vidusskolēni piedalījās nodarbībā „Savu interešu, prasmju, spēju apzināšana un novērtēšana”, kas notika Daugavpils vācu biedrībā. Jaunieši atklāja par sevi lietas, kas liks padomāt un pārdomāt, ko darīt nākotnē, ar kādu profesionālo jomu saistīt savu dzīvi. Jauniešiem nav viegli pieņemt lēmumu par turpmākās izglītības izvēli, tāpēc jaizmanto katra sevis izzināšanas aktivitāte.
Šajā dienā arī Daugavpils Universitāte organizēja plašu pasākumu piedāvājumu skolu audzēkņiem. Tika dota iespēja pavadīt laiku kopā ar studentiem un docētājiem, uzzināt, ko nozīmē studēt un iziet mācību un studiju praksi. Skolēni varēja tikties ar studentu žurnāla „Lai top!” veidotājiem, kuri dalījās pieredzē, kā arī atklāja žurnālistikas knifus. Ķīmijas laboratorijās notika eksperimenti un to laikā skolēniem radās daudz un dažādi jautājumi, uz kuriem ķīmijas studenti labprāt atbildēja. Topošie matemātiķi, fiziķi, fizioterapeiti, biologi, vides zinātnieki un IT speciālisti stāstīja par savu nozaru specifiku un rādīja, ko iemācījušies, kā prot darboties ar dažādām iekārtām un ierīcēm. Katrs dalībnieks varēja izmēģināt ierīces darbībā. Mūzikas un mākslu fakultātes studenti veidoja Spārnotās Performances – ļāva baudīt muzicēšanu un dziedāšanu, iesaistot publiku, veidoja fotosesijas, izrādīja pantomīmas iestudējumus. Aktīvie DU studenti iesaistīja klātesošos savās darbnīcās un nodarbībās.
Lūk, ko stāsta vidusskolas skolēni par piedzīvoto DU:
Alise: „Daugavpils Unversitātē guvu iespēju iepazīties ar studentiem un uzdot sev interesējošus jautājumus. Guvu priekšstatu par studentu dzīvi un secināju, ka DU studenti ir aktīvi un veido daudz un dažādus pasākumus. Kopumā guvu pozitīvas emocijas un patika arī tas, ka ikviens varēja piedalīties – zīmēt, rakstīt, veidot utt.”
Renāte: „DU apmeklējums sniedza man lielisku pieredzi un ieskatu universitātē notiekošajos procesos. Biju pārsteigta par studentu atraktivitāti un atsaucību. Studenti bija ieienteresēti, lai, izejot ārā pa DU galvenajām durvīm, katram būtu līdzi paņemama bagāta pieredzes bagāža. Es uzzināju par universitātes fakultāšu darbību, studentu dzīvi. Varbūt tieši Daugavpils Universitāte būs tā augstskola, kurā izlemšu turpināt mācības!?”
Signe: „Pasākums Daugavpils Universitātē man patika, jo katras fakultātes prezentēšanā piedalījās studenti, kuri arī atsaucīgi atbildēja uz uzdotajiem jautājumiem. Liels pluss bija tas, ka aktivitātes tika sadalītas pa auditorijām un gaiteņiem un katrs pats varēja plānot savu laiku un apmeklēt tieši to, kas visvairāk interesē. Studenti savu fakultāšu prezentēšanu bija gatavojuši ļoti radoši, kas uzreiz radīja lielāku interesi, piemēram, varējām vērot ķīmiskos eksperimentus, izmērīt savu radiācijas līmeni, kā arī vērot māksliniekus un mūziķus darbībā. Guvu daudz jaunu iespaidu.”
Dzintra Lindāne,
Jēkabpils pilsētas skolu karjeras konsultante