Izmaiņas vecāku līdzfinansējumā no 1.septembra

Izgaršot un izmēģināt profesijas
Autors: Dzintra Lindāne | 06.02.2014 | Komentāru nav

Profesiju sīrups29.janvārī Jēkabpils Bērnu un jauniešu centrā pilsētas skolu 8.-9.klašu skolēni tika aicināti uz pasākumu – konkursu „Profesiju sīrups”. Pasākumā piedalījās 6 komandas – pa trim no 3.vidusskolas un Valsts ģimnāzijas.

Konkursa mērķis bija rosināt jauniešu interesi par aktuālajām profesijām, iepazīstināt  ar profesiju daudzveidību, sniegt priekšstatu par profesionālo darbību un ļaut izzināt sevi, meklējot piemērotāko nākotnes profesiju. Pasākuma veidotāji centās veicināt skolēnu patstāvību informācijas meklēšanā un pasniegšanā par profesiju, izglītību, karjeras iespējām un pieprasījumu darba tirgū, attīstīt jauniešu sadarbības un komunikāciju prasmes, dot iespēju tikties ar profesiju pārstāvjiem - savas jomas ekspertiem, uzklausīt viņu veiksmes stāstus, padomus un darboties profesijā.

Pasākums sākās ar konkursa „Karjeras ceļš” aptaujas rezultātiem, kur pilsētas 8.-9.klašu skolēni atbildēja uz 4 jautājumiem: profesijas, kas aktuālas tagad un būs nākotnē, uzņēmumu / iestāžu TOP 10 Jēkabpilī un Latvijā kopumā un par to, vai skolēni jau zina, par ko viņi kļūs nākotnē. Aptaujā piedalījās 149 skolēni no JVĢ, JVV un 2.vidusskolas. Rezultāti rāda, ka aktuālākās profesijas jauniešuprāt ir mediķis, skolotājs, pārdevējs, policists, sētnieks un celtnieks, elektriķis, grāmatvedis, šoferis/tālbraucējs, pavārs, datorspeciālists. Popularākie Latvijas uzņēmumi ir Laima, Ādažu čipsi, Rimi, Maxima, LMT, Latvenergo, Air Baltic, Latvijas Dzelzceļš un Tele2, Rīgas Piensaimnieks (ar produkciju „Kārums”), Latvijas Balzams. Jēkabpilī jaunieši atpazīst un ievieto TOP 10 šādus uzņēmumus un iestādes: Ošukalns, slimnīca/poliklīnika, Jēkabpils Valsts ģimnāzija, Sedumi, Dona, Policija, Itālis, Jēkabpils Namu pārvalde un PMK, Mana Aptieka, TOP 10 noslēdz Cita Atpūta, Jēkabpils pilsētas dome, 3.vidusskola, Krustpils kultūras nams, Citrus SPA. Kādas jomas pamatskolēni vēlas apgūt pēc skolas beigšanas? Pirmajā četriniekā ierindojas – ārsts, jurists, stilists/stila konsultants, ceturtajā vietā ar vienādu balsu skaitu ir psihologs, inženieris, automehāniķis, mūziķis, celtniecības darbinieks. Prezentāciju noslēdza informācija „Izzini sevi!” par to, kur atrodami profesionāli sagatavoti testi sevis izzināšanai, un „Izpēti profesiju!” - kur var iepazīties ar dažādām profesijām un visu informāciju par tām.

Pēc prezentācijas sekoja katras komandas mājas darbs – konkrētas profesijas atspoguļojums – un eksperta atbildes uz iepriekš uzdotiem jautājumiem, kas veidoja stāstījumu par profesijas jomas pārstāvja karjeras ceļu. Skolēni klausījās interesantajā un dažbrīd arī atraktīvajā ekspertu stāstījumā, gūstot zināšanas un saprotot, ka katram pašam ir jāuzdrīkstās veidot savu karjeru.

Pasākuma otrajā daļā komandas devās pie ekspertiem veikt viņu sagatavotos uzdevumus. Uzdevumi bija gan radoši, gan praktiski. Pavāre mudināja jauniešus pagatavot kādus salātus no pieejamajiem produktiem, medicīnas darbiniece mācīja, kā noteikt cukura līmeni asinīs, farmaceites lika noteikt medikamentu un ārstniecības augu nosaukumus, grāmatvede mācīja, kā aprēķināt algas, IT speciālists bija sagatavojis testu par un ap datoriem un novērtēja skolēnu zināšanas šinī jomā. Policists noskaidroja, cik daudz skolēni zina par policijas darbu un sabiedrībai nepieciešamo informāciju, kas saistīta ar palīdzības sniegšanu, un ceļu inženieris – būvdarbu vadītājs jauniešus mācīja veikt aprēķinus un sniedza padomus, cik uzmanīgam ir jābūt aprēķinu veikšanā un ka ar doto informāciju ir jāiepazīstas rūpīgi, nevis pavirši! Jaunieši daudz ko varēja mācīties un paņemt sev no pieredzējušajiem profesiju pārstāvjiem, izzināt sevi un saprast, vai šāds darbs patiktu, vai nepatiktu, vai varētu daudz sasniegt šajā jomā, vai jāmeklē cita profesija, kurā veidot veiksmīgu karjeru.

1.vietu konkursā ieguva 3.vidusskolas 9.a klases komanda „Garšīgās karbonādes” (skolotāja Lita Krūmiņa), 2.vietu godam nopelnīja ģimnāzijas komanda „Rullētāji” (9.a klase, audzinātāja Dace Druveniece) un 3.vieta piešķirta komandai „Aši - braši” (3.vidusskolas 8.c klase, audz. Olga Dorogova). Godalgotās komandas saņēma kliņģerus un piemiņas balvas. Pateicības un nelielas dāvaniņas saņēma komandas „Tīģerīši” (3.vsk., 9.b), „Šļircītes un sāpītes” (JVĢ, 8.b) un „Matrica” (JVĢ, 8.c).

Paldies skolu komandām un viņu skolotājām par piedalīšanos un darbošanos pasākumā! Paldies pasākuma vadītājiem Ilzei Vārnai un Pēterim Valdmanim! Sirsnīgs paldies par laika izbrīvēšanu un darbošanos ar jauniešiem pavārei Kristīnai Rimicānei, grāmatvedei Ingūnai Aldiņai, medicīnas darbiniecei Guntai Klidziņai, farmaceitēm Dacei Gaffei un Agitai Krūklei, ceļu inženierim – būvdarbu vadītājam Andrim Kusiņam, IT speciālistam Pēterim Balodim, policistam Gintam Vuškānam! Paldies aptiekas „Kolibri” darbiniecēm par sarūpētajām dāvanām skolēniem! Paldies Jēkabpils Basketbola kluba karsējmeitenēm par atraktīvo sniegumu muzikālajā pauzē!

 

29.janvārī Jēkabpils Bērnu un jauniešu centrā skolēni tika aicināti uz pasākumu–konkursu „Profesiju sīrups”.